Kolik stojí založit vlastní autobusovou společnost s 10 autobusy? Spočítali jsme to

22. září 2026

Založení autobusové společnosti s deseti vozy znamená investici v desítkách milionů korun. Spočítali jsme cenu nových i ojetých autobusů, mzdy řidičů, naftu, provozní kapitál i další náklady.

Krátká odpověď: pokud chcete v Česku rozjet autobusovou firmu s deseti standardními velkými autobusy a vozidla koupit rovnou do majetku, náš model vychází přibližně na 28–35 milionů Kč u ojeté flotily, zhruba 67 milionů Kč u deseti nových autobusů podle cenového benchmarku Iveco Crossway Low Entry a asi 87,6 milionu Kč při použití dražšího městského benchmarku.

Nejde o cenovou nabídku ani univerzální podnikatelský plán. Cílem je ukázat, v jakých řádech se pohybuje kapitál potřebný pro autobusovou společnost s deseti vozy a jak velké mohou být její každoroční provozní náklady.

Model počítá s velkými dieselovými linkovými nebo low-entry autobusy. Nejde tedy o luxusní dálkové autokary, minibusy ani elektrickou flotilu. U nových autobusů pracujeme s veřejně dohledatelnými cenami bez DPH. U dalších položek vždy rozlišujeme mezi veřejně ověřitelným údajem a redakčním modelovým odhadem.

Co přesně počítáme

Modelujeme českého dopravce s deseti velkými autobusy. Každý z nich najede v průměru 60 000 kilometrů ročně, takže celá flotila ujede přibližně 600 000 kilometrů.

Vstup Základní předpoklad Poznámka
Počet autobusů 10 základ modelu
Roční nájezd 60 000 km na autobus 600 000 km za flotilu
Průměrná spotřeba 30 l/100 km modelový předpoklad
Počet řidičů 12 pracovní scénář, nikoli zákonné minimum
Hrubá mzda řidiče 48 000 Kč měsíčně model opřený o oficiální mzdová data
Zázemí pronajatý areál bez koupě vlastního depa
DPH u odpočitatelných vstupů převážně ceny bez DPH za předpokladu splnění podmínek pro odpočet

1. Autobusy: ojetá flotila za 15–22 milionů, nová za 55–76 milionů Kč

Největší jednorázovou investicí jsou samozřejmě samotná vozidla.

Pro základní scénář nových autobusů používáme veřejně dohledatelnou smlouvu Dopravního podniku města Pardubic. V srpnu 2026 koupil konkrétní Iveco Crossway Low Entry za 5,5 milionu Kč bez DPH. Pokud bychom stejnou cenu jednoduše vynásobili deseti vozy, dostáváme 55 milionů Kč.

Nejde však o univerzální ceníkovou cenu regionálního autobusu. Cena konkrétní objednávky závisí na výbavě, servisu, záruce, počtu vozidel, financování i obchodních podmínkách.

Jiný obrázek nabízí plně nízkopodlažní městské autobusy. Dopravní podnik města Olomouce uzavřel v červenci 2026 smlouvu na deset dieselových autobusů za 75 855 540 Kč bez DPH, tedy přibližně 7,59 milionu Kč za vozidlo.

Rozdíl mezi dvěma veřejně dostupnými příklady tak přesahuje 20 milionů korun za flotilu deseti vozů.

A co ojeté autobusy?

Ojetiny mohou počáteční investici výrazně snížit. Při kontrole trhu v září 2026 se například vozy Iveco Crossway z roku 2018 objevovaly zhruba od 1,5 milionu Kč, přičemž dražší kusy přesahovaly 2,2 milionu Kč. Některé levnější autobusy už měly nájezdy kolem 800 tisíc kilometrů.

Pro náš model proto počítáme s částkou 15–22 milionů Kč za deset ojetých vozidel.

Je však potřeba počítat s tím, že levnější autobus může znamenat vyšší náklady na servis, více odstávek a kratší zbývající životnost. Deset stejně starých a technicky srovnatelných vozů navíc nemusí být na trhu dostupných současně.

2. Koncese stojí stovky korun, finanční způsobilost přes 1,3 milionu

Silniční motorová doprava pro cizí potřeby je koncesovaná živnost. Správní poplatek při vstupu do podnikání činí standardně 1 000 Kč. Při elektronickém vyřízení prostřednictvím příslušné služby je možné podle BusinessInfo zaplatit 800 Kč.

Vedle ceny autobusů jde prakticky o zanedbatelnou položku.

Mnohem důležitější je finanční způsobilost dopravce. Pro rok 2026 stanovilo Ministerstvo dopravy přepočítací kurz 24,275 Kč za euro. U velkých vozidel odpovídá požadavek 9 000 eur na první vozidlo a 5 000 eur na každé další částkám:

  • 218 475 Kč za první vozidlo,
  • 121 375 Kč za každé další vozidlo.

U deseti autobusů tedy vychází:

218 475 + 9 × 121 375 = 1 310 850 Kč.

Nejde o správní poplatek ani částku, kterou stát jednorázově vybere. Dopravce musí být schopen finanční způsobilost prokázat a její trvání se dokládá každý rok, nejpozději do 31. srpna.

V našem startovním rozpočtu proto 1,31 milionu Kč automaticky nepřičítáme jako další samostatnou hotovostní položku. Firma však musí mít kapitálovou situaci nastavenou tak, aby tuto zákonnou podmínku splňovala i po zahájení provozu.

Pokud by dopravce používal jedenáctý velký autobus jako provozní zálohu, požadovaná finanční způsobilost by byla pro rok 2026 o dalších 121 375 Kč vyšší.

Kromě finanční způsobilosti musí dopravce splnit také požadavky na usazení, dobrou pověst a odbornou způsobilost. U pravidelné linkové dopravy navíc samotná koncese nestačí a je nutné řešit příslušnou licenci.

3. Řidiči: kolem 9,25 milionu Kč ročně

Personál patří společně s palivem mezi největší každoroční výdaje.

Nejnovější veřejně dostupný profesně specifický výstup ISPV, který byl k 22. září 2026 dostupný, obsahuje data za rok 2025. Medián hrubé měsíční mzdy dosahoval:

47 132 Kč u řidičů autobusů v dálkové přepravě osob a 53 121 Kč u řidičů autobusů v městské hromadné dopravě.

V našem modelu počítáme s hrubou mzdou řidiče 48 000 Kč měsíčně.

Zaměstnavatel k hrubé mzdě standardně platí 24,8 % sociálního pojištění a 9 % zdravotního pojištění. Celkový modelový náklad na dvanáct řidičů proto vychází:

48 000 × 1,338 × 12 měsíců × 12 řidičů = 9 248 256 Kč ročně.

Každé zvýšení hrubé mzdy o 5 000 Kč měsíčně pro všech dvanáct řidičů znamená při stejných odvodech přibližně dalších 963 tisíc Kč ročně.

Dvanáct řidičů na deset autobusů není zákonné minimum. Skutečný počet potřebných zaměstnanců závisí na jízdních řádech, směnách, dovolených, nemocnosti, rezervách a charakteru provozu.

K řidičům přidáváme jednoho dispečera nebo provozního pracovníka s modelovou hrubou mzdou 55 000 Kč. Včetně standardních odvodů jde přibližně o 883 tisíc Kč ročně.

Dalších 500 tisíc Kč ročně rezervujeme na účetnictví, administrativu a externí služby.

Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele

Zaměstnavatel musí vedle sociálního a zdravotního pojištění počítat také se zákonným pojištěním odpovědnosti za pracovní úrazy a nemoci z povolání.

Sazba závisí na převažující ekonomické činnosti. Pro relevantní autobusové činnosti uvádí aktuální převodník sazbu 8,40 ‰.

Při modelových hrubých mzdách řidičů a dispečera v celkové výši 7 572 000 Kč ročně tak vychází orientační pojistné na přibližně 63 605 Kč ročně.

Konkrétní firma musí samozřejmě ověřit, do jaké sazby bude podle své skutečné převažující činnosti zařazena.

4. Nafta: kolem 7,2 milionu Kč ročně

Palivo je jedna z nejcitlivějších částí rozpočtu. Cena se může během několika týdnů znatelně změnit.

Pro výpočet používáme týdenní cenový údaj k 14. září 2026, kdy cena motorové nafty v Česku dosahovala 48,37 Kč za litr včetně daní.

Model počítá s plátcem DPH s plným nárokem na odpočet u paliva používaného pro zdanitelnou ekonomickou činnost. Ekonomický náklad tak odpovídá přibližně 39,98 Kč za litr bez DPH.

Při ročním nájezdu 600 000 kilometrů a průměrné spotřebě 30 litrů na 100 kilometrů potřebuje flotila:

600 000 × 30 / 100 = 180 000 litrů nafty ročně.

Roční účet za palivo pak činí přibližně:

180 000 × 39,98 Kč = 7,20 milionu Kč.

Každá změna ceny nafty o jednu korunu za litr bez DPH tedy znamená přibližně 180 tisíc Kč ročně navíc nebo méně.

Pokud by se průměrná spotřeba místo 30 l/100 km zvýšila na 35 l/100 km, přidalo by to při stejné ceně paliva přibližně dalších 1,2 milionu Kč ročně.

5. Kolik stojí celý rok provozu

Kromě mezd a paliva musí firma počítat se servisem, pneumatikami, pojištěním autobusů, areálem, mýtem, terminálovými poplatky, telematikou, odbavovací technikou a řadou dalších výdajů.

U položek, pro které neexistuje jednotný veřejný ceník použitelný pro každého dopravce, používáme orientační redakční odhady.

Roční náklad Model
12 řidičů včetně sociálního a zdravotního pojištění zaměstnavatele 9,25 mil. Kč
Dispečer / provozní pracovník 0,88 mil. Kč
Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele 0,064 mil. Kč
Administrativa a externí služby 0,50 mil. Kč
Nafta 7,20 mil. Kč
Servis a pneumatiky 3,90 mil. Kč
Pojištění autobusů 1,20 mil. Kč
Pronájem areálu, energie a mytí 1,80 mil. Kč
Mýto, terminály, parkování a další poplatky 1,00 mil. Kč
IT, telematika, odbavení a telefony 0,60 mil. Kč
Ostatní provoz a marketing 0,40 mil. Kč
Celkem 26,79 mil. Kč ročně

V této částce ještě nejsou odpisy autobusů, náklady na financování ani daň z příjmů.

Při 600 000 kilometrech ročně odpovídá rozpočet přibližně 44,65 Kč provozních nákladů na kilometr.

To rozhodně neznamená, že by 44,65 Kč/km byla minimální prodejní cena dopravy. Firma musí financovat také vozidla, část kilometrů může ujet bez cestujících a provoz musí vytvořit dostatečnou rezervu a případně zisk.

Co když do nákladů rozpočítáme i cenu autobusů?

Pokud čistě orientačně rozložíme pořizovací cenu nové flotily za 55 milionů Kč do osmi let, připadá na jeden rok 6,875 milionu Kč.

Celkový modelový náklad by se tím zvýšil z 44,65 Kč na přibližně 56,11 Kč za kilometr před úroky a daní.

U flotily za 75,855 milionu Kč by stejným způsobem vycházel náklad přibližně na 60,45 Kč/km.

Osm let zde používáme pouze jako ilustrační ekonomický horizont, nikoli jako tvrzení o účetní nebo daňové době odpisování konkrétního autobusu.

6. Kolik peněz potřebujete na samotný start

V základním scénáři počítáme s deseti novými autobusy za 55 milionů Kč bez DPH, pronajatým zázemím a provozním kapitálem na první tři měsíce.

Startovní položka Částka
10 nových autobusů 55,00 mil. Kč
Polepy, tracking a základní palubní vybavení 0,60 mil. Kč
Kauce a základní úpravy pronajatého areálu 1,50 mil. Kč
Dispečink, kancelář, IT a odbavovací technika 0,80 mil. Kč
Právní, účetní a zakládací náklady 0,10 mil. Kč
Provozní kapitál na tři měsíce 6,70 mil. Kč
Dodatečná rozjezdová rezerva 2,00 mil. Kč
Celkem 66,70 mil. Kč

Zaokrouhleně tedy vychází základní scénář na 67 milionů Kč.

Pokud místo pardubického cenového benchmarku použijeme dražší městský benchmark 75,855 milionu Kč za deset autobusů, dostáváme se při stejných ostatních předpokladech přibližně na 87,55 milionu Kč.

Jak vzniká 28–35 milionů Kč u ojeté flotily

U ojetých autobusů počítáme s pořizovací cenou celé flotily 15–22 milionů Kč. Současně zvyšujeme servisní rozpočet z 3,9 na 5 milionů Kč ročně a vytváříme samostatnou technickou rezervu 3 miliony Kč.

Roční provoz ojeté flotily pak v modelu vychází přibližně na 27,89 milionu Kč. Tři měsíce provozu tedy představují asi 6,97 milionu Kč.

Levnější scénář:
15,0 + 3,0 + 6,97 + 3,0 = 27,97 milionu Kč.

Dražší scénář:
22,0 + 3,0 + 6,97 + 3,0 = 34,97 milionu Kč.

Zaokrouhleně proto pracujeme s rozmezím 28–35 milionů Kč.

Vyšší servisní rezerva u ojetých autobusů je modelový předpoklad, nikoli statistický údaj nebo nabídka konkrétní servisní společnosti.

7. Leasing nebo úvěr mohou výrazně snížit potřebnou hotovost

Začínající dopravce samozřejmě nemusí všech deset autobusů zaplatit okamžitě z vlastních prostředků.

Pokud bychom čistě ilustrativně počítali s 20% vlastní účastí při financování autobusů v hodnotě 55 milionů Kč, firma by na samotná vozidla potřebovala 11 milionů Kč vlastních peněz a zbývajících 44 milionů Kč by financovala.

Po započtení ostatních startovních nákladů našeho modelu by počáteční potřeba vlastních zdrojů klesla přibližně na 22,7 milionu Kč, ještě před případným dočasným financováním DPH.

Nejde o nabídku konkrétní banky nebo leasingové společnosti. Skutečná akontace, úroková sazba, požadované zajištění i ochota financovat nově vzniklou firmu mohou být výrazně odlišné.

Financování navíc nesnižuje skutečnou cenu autobusů. Pouze rozkládá platby do delšího období a přidává úroky a případné další poplatky.

Co může výslednou částku změnit o miliony korun

Typ autobusů. Už mezi dvěma veřejnými benchmarky použitými v tomto článku je rozdíl přes 20 milionů Kč za deset vozů.

Roční nájezd. Vyšší počet kilometrů může přinášet více tržeb, současně však zvyšuje spotřebu paliva, servis, pneumatiky a často také personální potřebu.

Spotřeba a cena nafty. Rozdíl pouhých pěti litrů na 100 kilometrů znamená v našem modelu asi 1,2 milionu Kč ročně.

Počet řidičů. Dvanáct lidí je pracovní scénář. Složitější nebo nepřetržitější provoz může vyžadovat více zaměstnanců.

Rezervní autobus. Model obsahuje deset vozidel. Pokud musí být všech deset každý den garantovaně k dispozici, může být v praxi vhodný jeden nebo více záložních autobusů.

Vlastní depo a dílna. Nákup pozemku, stavba haly, myčky nebo vlastní servisní infrastruktury může rozpočet zvýšit o další miliony až desítky milionů korun.

Druh dopravy. Městská doprava, regionální linky, zájezdy, školní doprava nebo dálkové spoje mají odlišné požadavky na vozidla, personál i odbavení.

U veřejné MHD může být potřeba úplně jiná flotila

Pokud chce firma soutěžit o veřejné zakázky nebo smlouvy na veřejné služby v městské dopravě, nestačí řešit pouze cenu dieselových autobusů.

Zákon č. 360/2022 Sb. stanovuje pro relevantní veřejné zakázky a veřejné služby v období od 1. ledna 2026 do 31. prosince 2030 minimální podíl nízkoemisních vozidel. U příslušných autobusů třídy I kategorie M3, třídy A kategorie M3 a trolejbusů činí tento podíl 60 %.

Neznamená to jednoduše, že přesně 60 % vozidel v každé jednotlivé flotile soukromého dopravce musí být nízkoemisních. Pravidla se vztahují na zákonem vymezené zakázky a způsob jejich vyhodnocování.

Pro firmu, která chce soutěžit o veřejnou MHD, však mohou tyto požadavky výrazně ovlivnit technické zadání, cenu autobusů i nutnost investovat například do nabíjecí infrastruktury.

Čistě dieselový městský benchmark proto v tomto článku používáme především jako srovnávací cenový bod, nikoli jako univerzální doporučení pro flotilu veřejné MHD v letech 2026 až 2030.

Co v našem výpočtu není

Model nezahrnuje koupi nemovitosti nebo výstavbu vlastního depa, vlastní čerpací stanici, infrastrukturu pro elektrobusy a další alternativní pohony, úroky a poplatky z financování, daň z příjmů, individuální slevy na palivo, konkrétní pojistné nabídky, náklady na získání veřejné zakázky, smluvní bankovní záruky, sankce, zahraniční povolení ani mimořádné škody například po vážné nehodě.

Neoceňujeme ani podnikatelské riziko nízké obsazenosti nebo nedostatečného množství zakázek.

A co DPH?

V modelu používáme u řady odpočitatelných vstupů ceny bez DPH za předpokladu, že firma splňuje zákonné podmínky pro plný nárok na odpočet.

To ale neznamená, že DPH nemá vliv na cash flow.

Například deset autobusů za 55 milionů Kč bez DPH představuje při 21% sazbě fakturu na 66,55 milionu Kč včetně DPH. Firma proto může potřebovat daň dočasně profinancovat, i když má následně nárok na její odpočet.

Závěr: deset autobusů znamená desítky milionů korun

Pokud chcete autobusovou společnost s deseti vozy skutečně vlastnit a nefinancovat většinu flotily úvěrem nebo leasingem, potřebujete kapitál v řádu desítek milionů korun.

V našem základním modelu vychází start společnosti s deseti novými autobusy oceněnými podle konkrétního benchmarku Iveco Crossway Low Entry na přibližně 66,7 milionu Kč, tedy zaokrouhleně 67 milionů.

Při použití dražšího městského cenového benchmarku se dostáváme přibližně na 87,6 milionu Kč.

U ojeté flotily vychází reprodukovatelný model přibližně na 28–35 milionů Kč.

Samotný každoroční provoz deseti autobusů pak v základním scénáři stojí přibližně 26,79 milionu Kč před odpisy, úroky a daní z příjmů.

Nejdůležitějším závěrem proto není jen cena samotných autobusů. Začínající dopravce potřebuje dostatečný provozní kapitál, personální rezervu, peníze na servis, palivo a pojištění a musí splnit regulatorní požadavky vztahující se ke konkrétnímu typu dopravy.

Před skutečnou investicí je nezbytné získat konkrétní nabídky na vozidla, financování, pojištění a zázemí a následně sestavit cash flow podle reálných tras, jízdních řádů a směn.

Zdroje a metodika

Klíčové vstupy jsme ověřovali ve veřejných a primárních zdrojích. Cenové benchmarky nových autobusů vycházejí z Registru smluv, finanční způsobilost z údajů Ministerstva dopravy, mzdy z ISPV, odvody z ČSSZ a VZP, ceny pohonných hmot z českých a evropských cenových statistik a pravidla pro nízkoemisní vozidla z platných právních předpisů.

Registr smluv – Iveco Crossway Low Entry, Pardubice
Registr smluv – 10 nízkopodlažních autobusů, Olomouc
Ministerstvo dopravy – finanční způsobilost pro rok 2026
ISPV – mzdová sféra ČR za rok 2025
ČSÚ – týdenní ceny pohonných hmot
Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele
Zákon č. 360/2022 Sb. o podpoře nízkoemisních vozidel